Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Sieraków
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

Podsumowanie przebiegu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla "Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sieraków na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2030"

Sieraków, 26.10.2022 r.

Podsumowanie przebiegu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sieraków na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2030”

Zgodnie z art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2022 poz. 1029 ze zm.), dalej ustawy ooś, do Programu Ochrony Środowiska należy dołączyć pisemne podsumowanie zawierające uzasadnienie wyboru przyjętego dokumentu w odniesieniu do rozpatrywanych rozwiązań alternatywnych, a także informację, w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę i w jakim zakresie zostały uwzględnione:

  1. ustalenia zawarte w prognozie oddziaływania na środowisko

Prognozę Oddziaływania na Środowisko dla Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sieraków na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2030 sporządzono w celu określenia wpływu na środowisko zaplanowanych w nim działań. Prognoza przedstawia możliwe do wystąpienia skutki realizacji Programu, wskazując jednocześnie zalecenia dotyczące przeciwdziałania ewentualnym negatywnym oddziaływaniom oraz sposoby ich minimalizacji.

W pierwszej kolejności przeanalizowano, czy zapisy ujęte w Programie Ochrony Środowiska dla Gminy Sieraków na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2030 będą wspierały realizację celów określonych w dokumentach strategicznych odnoszących się do problematyki środowiska i zrównoważonego rozwoju, zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i krajowym, w tym również regionalnym i lokalnym. Następnie dokonano oceny obecnego stanu środowiska w granicach administracyjnych Gminy Siarków oraz potencjalnych zmian w środowisku w przypadku braku realizacji Programu.

Oceną objęto przede wszystkim takie elementy środowiska, jak: obszary chronione, w tym obszary Natura 2000, różnorodność biologiczna, ludzie, zwierzęta, rośliny, wody, powietrze, powierzchnia ziemi, krajobraz, klimat, zasoby naturalne, zabytki i dobra materialne.

Analiza oddziaływań wykazała, że realizacja celów i działań wynikających z Programu będzie miała zdecydowanie prośrodowiskowe oddziaływanie, w związku z czym należy uznać tę realizację za konieczną.

Nie przewiduje się negatywnego oddziaływania w wyniku realizacji Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sieraków na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2030, w związku z tym nie przewidziano środków zapobiegających oraz ograniczających negatywne oddziaływanie na środowisko. Realizacja Programu nie przewiduje skutków czy oddziaływań środowiskowych, wymagających przeprowadzenia kompensacji przyrodniczej, w związku z czym nie przewidziano podjęcia takich działań. Planowane do realizacji działania mają w większości pozytywny wpływ na środowisko, w związku z czym proponowanie rozwiązań alternatywnych nie znajduje uzasadnienia. Wskazano, że ujęte w Programie propozycje wskaźników monitorowania realizacji celów są właściwe i pozwalają ocenić zmiany, jakie nastąpią w wyniku ich realizacji, a zatem odstąpiono od nakładania konieczności realizacji dodatkowego monitoringu skutków realizacji Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sieraków na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2030.

  1. opinie właściwych organów, o których mowa w art. 57 i 58

Zgodnie z art. 53 ustawy ooś wystąpiono z wnioskiem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o uzgodnienie zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko dla projektu Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sieraków na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2030. Prognoza została wykonana zgodnie z zakresem określonym w ustawie ooś oraz zakresem i stopniem szczegółowości uzgodnionym z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Poznaniu pismem znak: WOO-III.411.254.2022.PW.1 z dnia 14.07.2022 r. i Wielkopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym pismem znak: DN-NS.9011.802.2022 z 01.07.2022 r. Po opracowaniu Prognozy wystąpiono do ww. organów z wnioskiem o zaopiniowanie Prognozy wraz z Programem.

Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny pismem z dnia 25.08.2022 r. (pismo znak: DN-NS.9011.802.2022) poinformował o pozytywnej opinii dla „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sieraków na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2030” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu pismem z dnia 12.09.2022 r. (pismo znak: WOO-III.410.678.2022.MM.1) wydał opinię negatywną z zastrzeżeniami do dokumentów. Uwagi zostały naniesione i dokument ponownie wysłano do zaopiniowania. W dniu 20.10.2022 r. (pismo znak: WOO-III.410.785.2022.MM.1) Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu poinformował o pozytywnej opinii dla projektu „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sieraków na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2030” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

  1. zgłoszone uwagi i wnioski

Ponadto zgodnie z art. 54 ust. 2 ustawy ooś Burmistrz Gminy Sieraków zapewnił możliwość udziału społeczeństwa w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko projektu „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sieraków na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2030” wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.

Poprzez ogłoszenie udostępnione na stronie internetowej Gminy Sieraków podano informację o opracowaniu projektu Programu Ochrony Środowiska wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko oraz o możliwości zapoznania się ich treścią, a także składaniu uwag i wniosków w terminie od 21.09.2022 r. do 11.10.2022 r. Konsultacje społeczne przeprowadzone zostały w formie pisemnych uwag, które można było zgłaszać w formie elektronicznej lub wysłać pocztą na adres Urzędu.

W ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych nie wpłynęły uwagi do dokumentów.

Poniżej przedstawiono odniesienie do uwag, które wpłynęły podczas opiniowania dokumentu przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.

  • pismem z dnia 12.09.2022 r. (pismo znak: WOO-III.410.678.2022.MM.1)

  • W rozdziale 7.7.2. Prognozy, zgodnie z uwagą, uzupełniono szczegółowe informacje na temat celów i zakazów dla poszczególnych rezerwatów przyrody. Wskazano rozwiązania mające na celu zapobieganie, ograniczenie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań na obszary chronione. Uzasadniono wpływ realizacji ustaleń Programu na obszary chronione, w tym rezerwaty przyrody znajdujące się na terenie gminy Sieraków.

  • W rozdziale 7.7.2. Prognozy, zgodnie z uwagą, uzupełniono szczegółowe informacje na temat zakazów dla parku krajobrazowego. Wskazano wpływ na przytoczone cele i zakazy obowiązujące na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.

  • W rozdziale 7.7.2. Prognozy, zgodnie z uwagą, określono, przeanalizowano i oceniono wpływ realizacji Programu Ochrony Środowiska na cele i przedmioty ochrony obszarów Natura 2000 znajdujących się na terenie gminy Sieraków. Przeanalizowano i oceniono również czy ustalenia Programu nie są sprzeczne z zapisami planów zadań ochronnych.

  • W rozdziale 7.7.2. Prognozy, zgodnie z uwagą, określono, przeanalizowano i oceniono wpływ realizacji Programu Ochrony Środowiska na cele ochrony oraz zakazy obowiązujące na terenie użytku ekologicznego Jaskółcza Skarpa.

  • W rozdziale 7.2.1. Prognozy uzupełniono informacje w zakresie zgodności planowanych działań z zakazami obowiązującymi w odniesieniu do zwierząt chronionych wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r.

  • W rozdziale 7.2. w pierwotnie przedłożonej Prognozie określono wpływ zadań na zwierzęta i rośliny, a także różnorodność biologiczną. Zapisy dot. wpływu zadań, w tym w szczególności na gatunki objęte ochroną doprecyzowano w rozdziale 7.7.1 Prognozy. Ponadto zaproponowano działania minimalizujące ewentualny negatywny wpływ ich realizacji.

  • W rozdziale 7.7.2. Prognozy uzupełniono analizę o ocenę wpływu zaplanowanych zadań z uwzględnieniem oddziaływania na chronione gatunki i ich siedliska oraz obszary chronione znajdujące się na terenie gminy.

  • Zgodnie z uwagą poprawiono omyłkę pisarską w nazwie gatunku owada – korekta dotyczy zarówno zapisów w Programie Ochrony Środowiska – w rozdziale 3.2.9, jak i w Prognozie – w rozdziale 6.2.

  • Zgodnie z uwagą w rozdziale 7.2.4 Prognozy uwzględniono zapisy dot. ewentualnego negatywnego wpływu zadania w zakresie modernizacji oczyszczalni ścieków na wody. W tabeli 15 możliwe oddziaływanie określono symbolem „+/-„.

  • Zgodnie z uwagą dokonano korekty zapisów w rozdziale 5.2. Prognozy oraz 3.2.2 Programu ochrony środowiska w zakresie wpływu dróg wojewódzkich na stan klimatu akustycznego gminy.

  • W Prognozie i w Programie wskazano, że GIOŚ zbadał 6 spośród 8 JCWP znajdujących się na terenie gminy. W tabeli wykazano tylko 4, gdyż wyniki badań były dostępne tylko dla tych 4 JCWP w okresie sporządzania dokumentu. Dla JCWP badanych w roku 2021 nie było jeszcze dostępnych wyników badań, (miały być udostępnione w III kwartale 2022 r.). W plikach na stronie GIOŚ „Ocena stanu jednolitych części wód rzek i zbiorników zaporowych w latach 2014-2019 na podstawie monitoringu – tabela” i „Ocena stanu jednolitych części wód rzek i zbiorników zaporowych w latach 2014-2019 metodą przeniesienia – tabela”, brak jest danych do pozostałych JCWP. Uwzględniono JCWP w tabeli, ale zostawiono puste pola oznaczone „-„, ze względu na brak badań.

  • W rozdziale 2 oraz 7.2 uzupełniono wyjaśnienia do brakujących oznaczeń poszczególnych oddziaływań.

  • W rozdziale 7.5 Prognozy dodano informacje w zakresie ochrony krajobrazu i prowadzenia działań na rzecz jego zachowania i utrzymywania ważnych lub charakterystycznych cech krajobrazu tak, aby ukierunkować i harmonizować zmiany, które wynikają z procesów społecznych, gospodarczych i środowiskowych, zgodnie z zapisami Europejskiej Konwencji Krajobrazowej sporządzonej we Florencji dnia 20 października 2000 r.

  • W rozdziale 7.5 Prognozy dodano informacje w zakresie przewidywanego oddziaływania na klimat. Odniesiono się do kształtowania warunków termicznych, anemometrycznych i wilgotnościowych. Odniesiono się do zaleceń zawartych w SPA2020.

  • W rozdziale 7.5. i 7.6 Prognozy przeanalizowano wpływ na zabytki i dobra materialne. Wskazane zapisy wskazują, że realizacja zaplanowanych działań nie będzie miała szczególnego oddziaływania na zabytki i dobra materialne. Głównie odniesiono się tu do zabytków, w związku z czym wskazano, że mogą wystąpić niewielkie oddziaływania na zabytki (obiekty cenne kulturowo), jeśli będą one realizowane w ich sąsiedztwie. Zaplanowane działania nie mają wpływu na dobra materialne, które definiowane są jako wszystko to, co dany człowiek może gromadzić wokół siebie, tworząc własne środowisko materialne. W związku z tym wskazano, iż niewielkie oddziaływania mogą wystąpić jedynie na etapie budowy inwestycji znajdujących się w bezpośredniej bliskości przedmiotów cennych kulturowo, tj. zabytków. W zakresie dób materialnych nie przewiduje się szczególnego oddziaływania zaplanowanych zadań.

  • W tabeli 20 w Prognozie poprawiono zapisy dotyczące rozwiązań mających na celu zapobieganie, ograniczanie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań na środowisko dla klimatu akustycznego.

  • Dokonano korekty w rozdziale 1 Programu w zakresie terenu gminy, gdzie prowadzone będą działania.

  • Zgodnie z uwagą usunięto z Programu i Prognozy zapisy dot. zgodności z Długookresową Strategią Rozwoju Kraju Polska 2030 Trzecia Fala Nowoczesności.

  • W rozdziale 7.2.2 Prognozy poprawiono omyłkę pisarską i uzupełniono zapis dotyczący wpływu budowy dróg na środowisko.

  • Zgodnie z uwagą przeformułowano wskazany zapis w rozdziale 7.8 Prognozy w tabeli 19.

  • Zgodnie z uwagą zaktualizowano streszczenie znajdujące się w Prognozie w oparciu o uwagi, które miały wpływ na jego zapisy.

  • Zgodnie z uwagą zaktualizowano dzienniki ustaw, które uległy zmianie.

  • pismem z dnia 20.10.2022 r. (pismo znak: WOO-III.410.785.2022.MM.1)

  • W Programie i prognozie jak zostało wskazane w opisie przedstawiono JCWP bez zlewni.
    Zgodnie z uwagą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wprowadzenie informacji o zlewniach JCWP, w których granicach położona jest gmina Sieraków, dokonano korekty zapisów. Uzupełniono ocenę stanu jednolitych części wód oraz w prognozie wskazano cele środowiskowe dla wszystkich wskazanych JCPW.

  • W prognozie przeformułowano i wyjaśniono zapisy w rozdziale 7.5 w zakresie dób materialnych i zabytków oraz w rozdziale 7.6.

  • W prognozie uzupełniono w rozdziale 8. Zapisy w zakresie zieleni izolacyjnej w ochronie przed hałasem zgodnie ze wskazaniami i jej uwarunkowaniami.

  • W prognozie w rozdziale 7.8 zweryfikowano zapisy i usunięto przy florze i faunie informacje o rozwoju transportu i budowie dróg.

  • W Programie w Streszczeniu dodano informacje, które zmieniono w rozdziale 3.2.4 dotyczące zlewni jednolitych części wód powierzchniowych.

  • W prognozie zaktualizowano Streszczenie. Dodano informacje, które zmieniono w rozdziale 5.4 dotyczące zlewni jednolitych części wód powierzchniowych.

  1. wyniki postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko, jeśli zostało przeprowadzone

Cele oraz działania uwzględnione w Programie, z uwagi na rodzaj i charakter, nie będą źródłem oddziaływań na terytorium innych państw. Skala przedsięwzięć zaproponowanych w dokumencie ma charakter lokalny i nie wymaga przeprowadzenia postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania, o którym mowa w Dziale VI, Rozdział 3 ustawy ooś.

  1. propozycje dotyczące metod i częstotliwości przeprowadzania monitoringu skutków realizacji postanowień dokumentu

Celem monitoringu jest weryfikacja zmian stanu środowiska w wyniku realizacji założeń Programu i sprawdzenie, czy zakładane środki łagodzące przyniosły planowany efekt.

Kontrola i monitoring realizacji celów i zadań Programu winny obejmować określenie stopnia wykonania poszczególnych działań:

  • określenie stopnia realizacji przyjętych celów,

  • ocenę rozbieżności pomiędzy przyjętymi celami i działaniami a ich wykonaniem,

  • analizę przyczyn rozbieżności.

Zgodnie z art. 55 ust. 5 ustawy ooś organ opracowujący projekt dokumentu, jest obowiązany prowadzić monitoring skutków realizacji postanowień przyjętego dokumentu w zakresie oddziaływania na środowisko, zgodnie z częstotliwością i metodami, o których mowa w ust. 3 pkt 5 ustawy. Monitoring skutków realizacji postanowień przyjętego dokumentu w zakresie oddziaływania na środowisko może polegać np. na analizie i ocenie stanu poszczególnych komponentów środowiska w oparciu o wyniki pomiarów uzyskanych w ramach:

  • państwowego monitoringu środowiska,

  • monitoringu środowiska prowadzonego w oparciu o wydane decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięć zlokalizowanych na obszarze objętym Programu,

  • indywidualnych zamówień,

  • kontroli i oceny zgodności wyposażenia terenu w infrastrukturę techniczną z ustaleniami przyjętego dokumentu.

Analizie i ocenie poddane zostaną następujące komponenty środowiska:

  • obszary chronione, w tym obszary Natura 2000,

  • różnorodność biologiczna,

  • ludzie,

  • zwierzęta,

  • rośliny,

  • wody,

  • powietrze,

  • powierzchnia ziemi,

  • krajobraz,

  • klimat,

  • zasoby naturalne,

  • zabytki i dobra materialne.

Należy zaznaczyć, że dokonując analizy i oceny stanu poszczególnych komponentów środowiska w oparciu o wyniki pomiarów uzyskanych w ramach państwowego monitoringu środowiska, należy pamiętać, że muszą się one odnosić do obszaru objętego Programem, tj. do Gminy Sieraków. Analiza i ocena stanu poszczególnych komponentów środowiska zostanie przeprowadzona co najmniej dwa razy w okresie obowiązywania Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Sieraków na lata 2022-2025 z perspektywą do roku 2030.

Dla każdego z zaplanowanych w Programie zadań określono podmiot odpowiedzialny za jego realizację. Poza działaniami bezpośrednio realizowanymi przez Gminę Sieraków uwzględniono zadania jej jednostek organizacyjnych, ale także indywidualnych mieszkańców. W Programie określone zostały również zadania monitorowane, za których realizację odpowiadają organy zewnętrzne. Bezpośrednio organem odpowiedzialnym za realizację zapisów Programu jest Burmistrz Gminy Sieraków.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Paweł Jarysz 26-10-2022 14:21:00
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Sylwia Mądrawska 26-10-2022
Ostatnia aktualizacja: Paweł Jarysz 26-10-2022 14:22:26